Nem csak Szerbiát és Délvidéket sújtó jelenség: Az infláció elhozhatja a feketepiac aranykorát
A romániaiak többsége úgy véli, hogy a vásárlóerő tavalyi csökkenése után az életszínvonal romlani fog 2023-ban – derül ki egy felmérés eredményeiből.
Egy feketekereskedelem ellen küzdő civil szervezet, az ACTIV megrendelésére készült közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek háromnegyede (74 százaléka) gondolja úgy, hogy a drágulások miatt az embereket csábítani fogják az alacsonyabb feketepiaci árak.
Ugyanakkor tízből három válaszadó – többségük alacsony végzettségű, fiatal férfi – nyíltan elismeri, hogy késztetést érez feketepiaci termékek beszerzésére.
A feketepiac iránt érdeklődők főként élelmiszereket (57 százalék), ruházatot és lábbelit (31), kozmetikumokat és higiéniai termékeket (12), elektronikai cikkeket (11) és cigarettát (10) vásárolnának.
A romániaiak a faipart (85 százalék), a dohányipart (81), az alkoholipart (76), a ruházati és lábbeliipart (75), az élelmiszeripart (58), a gyógyszeripart (47), az autóipart (47) és a kozmetikai ipart (43) tartják azoknak a gazdasági ágazatoknak, amelyeknek idén várhatóan a legnagyobb gondokat okoz a feketekereskedelem.
A megkérdezettek szerint a dohány-, a fa-, az élelmiszer- és az autóipar területén a kormány a fő felelős a csempészettel, termékhamisítással vagy a feketekereskedelemmel kapcsolatos problémákért. A kozmetikai ipar, a gyógyszeripar és a ruházati/cipőkereskedelem esetében a gyártókat, a futárszolgálatok és az alkoholipar esetében pedig a fogyasztókat okolják a romániaiak ezekért a jelenségekért.
A felmérésből kiderül az is, hogy a romániaiak Kínát, Törökországot, Ukrajnát és a Moldovai Köztársaságot tartják a hamisított termékek és csempészáruk fő forrásának.
A megkérdezettek közel fele szerint az ukrajnai háború is jelentősen hozzájárult a feketekereskedelem növekedéséhez.
A telefonos felmérés 1044 fő megkérdezésével készült, a hibaküszöb 3,03 százalékos.
(itthon.ma nyomán)